Zburzyli "moją Granicę Warszawy"...


Link 15.09.2009 :: 17:54


Kiedy byłam mała, wymyśliłam sobie, że w tym miejscu kończy się Warszawa a budynek przy Grochowskiej 171 jest tego końca wyznacznikiem. Kilka dni temu moja "dziecięca granica miasta" została zburzona... Powód - nieopłacalność remontu kamienicy.

Budynek, zbudowany w 1924 roku, był budynkiem mieszkalnym. W ostatnich latach zasiedlony przez rodziny romskie. Na "nowej liście wypędzonych", stworzonej w oparciu o pozyskane przez Muzeum Powstania Warszawskiego archiwalne niemieckie dokumenty, figuruje jako "warszawskie miejsce zamieszkania" jednej z przymusowo wysiedlonych w 1944r. osób.

Poniższe, historyczne już zdjęcia, pochodzą ze strony http://www.norc.pl (którą przy okazji polecam, zwłaszcza jako szybki sposób na podejrzenie dawno nie odwiedzanych kątów ;) choć niestety nie dla wszystkich ulic dostępna jest opcja "street view")

Komentuj (4)

kic kic na kicu


Link 04.09.2008 :: 18:41

czyli osławiony Dom Studenta nr 3 Uniwersytetu Warszawskiego (Kickiego 9)......od kuchni.

Budynki akademika (przy ul.Kickiego 9 - niegdys męski tzw.Dom Chłopa i 12 - żeński) powstały w latach 50tych. Mieszkali tu m.in. Muniek Staszczyk, Roman Gutek i Ernest Bryll.

Dzisiaj oba budynki są koedukacyjne.


Fragment artykułu Katarzyny Błaszczyk ("Z Kica wzięte" Życie Warszawy)

"Wchodząc tu po raz pierwszy, poczułam się jak w PRL-u. A ja jak włączam telewizor, to myślałam, że Gomułka do mnie przemówi - przekrzykują się studentki l roku, które od miesiąca mieszkają w akademikach przy ulicy Ludwika Kickiego na Pradze Południe. Pięćdziesięcioletnia historia „Kica" pełna jest legend. Tym ciekawszych, że mieszkało tutaj wielu sławnych ludzi. Wśród nich: Gutek, Gawryluk czy Bryll.
Naprzeciwko siebie stoją dwa budynki. Ten z lewej to „Dom chłopa", a z prawej jest ..Marriott". Symbol czasów, w których drzwi otwierane kartą magnetyczną uważane były za luksus. Historia „Kica" zaczyna się w 1955 roku. Blok przy ulicy Kickiego 9 zbudowany z okazji Festiwalu Młodzieży Socjalistycznej zostaje przekształcony w męski akademik, Ernest Bryll, jeden z pierwszych mieszkańców wspomina: „Pamiętam, że łóżka odstawiliśmy 30 centymetrów od ścian, bo z betonu jeszcze lala się woda. Za to ciepłej wody nie było wcale i dlatego miałem dziesięć zaprzyjaźnionych domów, do których chodziłem się kąpać. Prawdziwe życie studenckie zaczęło się, kilka miesięcy później, kiedy do akademika naprzeciwko wprowadziły się dziewczyny".(...) "


oraz fragment wywiadu z Muńkiem Staszczykiem, liderem zespołu T.Love

(radio eska)


Pamiętasz jeszcze swój pokój „na Kicu” ? Było tam coś szczególnego, co zapamiętasz do końca życia?
Jeśli dobrze pamiętam, to tych miejsc zamieszkania na Kicu było kilka. Kilkanaście chyba nie, ale kilka na pewno. Swoją karierę jako „Kicman” rozpocząłem w akademiku, który znajduje się po prawej stronie ulicy...
O, to znaczy w tzw. „Mariocie”, chyba miałeś znajomości...
Wtedy nie miał jeszcze takiej nazwy. Mieszkałem na czwartym piętrze – ostatnim. Cała załoga była z pierwszego roku. Najgorszy problem mieli więc starsi studenci, którzy tam mieszkali – na przykład małżeństwa. Byli naprawdę znacznie od nas starsi. A nasza ekipa była mocna. Każdy z nas dopiero co wywinął się z domu, co oznaczało dosyć ostre impry... Nie pamiętam dokładnie, który był mój pierwszy pokój, ale chyba 429 był jednym z pierwszych. Potem były różne dziwne sytuacje – kłótnie, eksterminacje. Po balangach lądowałem na dywaniku u kierowniczki... Dlatego sporo podróżowaliśmy po tym akademiku. Skład ekipy też się zmieniał. Najpierw było czterech kolegów, potem trzech, potem znowu czterech. Najdłużej mieszkałem chyba z moim serdecznym kolegą Wojtkiem Płocharskim. Zawsze był w mojej czwórce. A potem przeniosłem się do drugiego akademika, po stronie lewej. Łącznie na Kicu spędziłem pięć lat...Głównie na czwartych i trzecich piętrach. Chyba więcej czasu spędziłem w akademiku po lewej stronie. Tam na portierni królowała pani Zosia.
Zdradzisz więc jak wyglądał ten twój pokój...
Jak wyglądał pokój? Klasycznie...Po studencku. Czterech facetów w jednym pokoju – to raczej nie jest „high comfort”. Jakoś sobie radziliśmy. Wiadomo koedukacyjne prysznice (śmiech), imprezy... Permanentny syndrom pierwszego roku. Myślę, że w akademiku trudno wytrzymać więcej niż pięć lat. Natomiast pierwszy rok jest zawsze niezły, to chyba każdy student pamięta i wie.(...)


koniec części pierwszej. Wszystkie zdjęcia zostały zrobione w "dziewiątce".


Komentuj (2)


Link 26.12.2006 :: 19:12
Kościół na pl.Szembeka podświetlony

od 5 listopada. Jak dla mnie rewelacja! :)
Komentuj (8)


Link 25.12.2006 :: 19:11
Pierwszy dzień świąt...

... wbrew pozorom - Świąt Bożego Narodzenia.Ładną wiosnę mamy tej zimy na Grochowie ;)1.Kościół Najczystszego Serca Maryi na pl.Szembeka
2.ul.ChłopickiegoKomentuj (5)


Link 12.09.2006 :: 10:33
InaczejJuż kiedyś to zdjęcie pokazywałam ale w związku z brakiem czegoś nowego wrzucam i tutaj, a co tam. Zeszłoroczny Grochów a konkretnie ul.Chłopickiego z widokiem na tzw. "kolonię posłów i senatorów pps".
Na początku mi się powyższe zdj nic a nic nie podobalo ale w końcu je polubiłam... (mniejsza o to)

I uwaga, uwaga! Już w ten czwartek (14 września) w Gazecie Wyborczej przewodnik po Grochowie czyli Spacerownik - Grochów.
A w niedzielę - spacer.

niedziela, 17 września, godz.14.00, ul.Lubelska róg Grochowskiej.

[edit]: niedługo postaram się wrzucić jakieś zdjęcia ze spaceru


Komentuj (4)


Link 28.08.2006 :: 20:38
Skrzyżowanie Chłopickiego i Szaserów

Nie szukam sensacji, nei o to chodzi.
Na tym skrzyżowaniu zdecydowanie zbyt często dochodzi do jakiejś stłuczki... Z dzisiaj.

Nikt nie zginął. Dziś.


Komentuj (12)


Link 30.06.2006 :: 16:37
Straż pożarna

ul. Majdańska 38/40

Bardziej efektowne zdjęcie, z prezentacją sprzętu można zobaczyć tutaj.


Komentuj (5)


Link 28.06.2006 :: 19:32
Cora ciąg dalszy...

Z dzisiaj.Zdjęcia (robione jakiś tydzień wcześniej) autorstwa e-mki można zobaczyć tutaj: Cory coraz mniej


Komentuj (5)


Link 24.06.2006 :: 16:52
Remont GrochowskiejW weekend z powodu remontu nieprzejezdna będzie ul. Grochowska od ronda Wiatraczna do Zamienieckiej. Drogowcy zamkną też wyjazd z pętli autobusowej Wiatraczna. Autobusy 115, 125, 142, 145, 173, 183, 515, 521, 702, 704, 720 i 722 będą kończyć trasę przed rondem. W stronę pl. Szembeka pojadą ulicami: Zakole, Wiatraczną, Szaserów, a stąd razem z liniami 123 i 137 Chłopickiego do Grochowskiej. Podczas robót ul. Grenadierów, którą wyznaczono objazd dla samochodów, będzie jednokierunkowa od al. Stanów Zjednoczonych do Ostrobramskiej.
(Gazeta Wyborcza)


Komentuj (1)


Link 24.06.2006 :: 16:23
Tutaj czas się zatrzymał
Uniwersam i WSS Społem Praga Południe. Na początku tytuł miał brzmieć "Witamy w PRLu" (tym nieco późniejszym) ;) ale zdjęcia niestety nie oddają klimatu. W dodatku nie udało się "ustrzelić" żadnej pani sklepowej ;)
Ja pamiętam Uniwersam jedynei z samego początku lat 90tych a więc zaraz po upadku komunizmu (wcześniej moja pamieć już chyba nei sięga - zbyt mała byłam - rocznik 85, choć tej pamięciowej granicy nie jestem na 100% pewna) i muszę stwierdzić, że napradę NIC się tu od tamtego czasu nie zmieniło (wliczając ekspedientki a nawet towar - odzież i art. gospodarstwa domowego, rzecz jasna nei artykuly spożywcze ;) ) Pamiętam też że nigdy mi się tu nie podobało ale nei odłącznei przestrzeń Uniwersamu (zwłaszcza piętro nad spożywczym) kojarzy mi się z moją drugą babcią...
Początkowo w palnach miałam także obfotografowanie dziedzińca Uniwersamu ale twarze ogródkowych klientów Astorii (ktorą zresztą też chcialam uwiecznić) a także bywalców skwerku przy fontannie - skutecznei mnie odstraszyły ;)
Jescze kilka lat temu na szybie restauracji wisiała tablica "Bal czterdziestolatków pod hasłem >>DZISIAJ SIĘ UDA<< 10zł wstęp, konsumpcja 15zł w każdą sobotę i niedzielę" :) Strasznie żałuję że nie zrobiłam zdjęcia tej tabliczce. Dziś inna tablica, w tej samej restauracji ogłasza "Dyskotekę dla dorosłych", tylko ceny się chyab nei zmieniły.

Polecam:

U jak Uniwersam
Uniwersam Grochów - zakupy on-line
Uniwersam

Miały być stylizowane ale nei wyszło.

Halki, figi damskie, reformy damskie...


Materiałowe chusteczki do nosa (a fee) i dział z tkaninami
Komentuj (5)


Link 14.06.2006 :: 11:55
Trochę widoków z Wiatraka

czyli Rondo Wiatraczna fotografowane ze słońcem ;) drugą stronę trzeba robić ok. 15stej.

Nowoczesność na Wiatraku czyli budynek w ktorym mieści się Orange School. Kiedyś był tu bardzo duży trawnik.Obrót o 180 stopni...Stara piekarnia na rogu Grochowskiej 224 i Wiatracznej. (piekarnia Teodora Reicherta)

(2 pierwsze zdjecia są kwietniowe)

Dziś nic się tu już nie wypieka choć w budynku mieści się SPC - Spółdzielnia Piekarsko - Ciastkarska (Piekarnia "Lubelska") a właściwie jedynie ich sklep firmowy.

A tu - kwietniowy widoczek z tramwaju wprost na serce ronda ;) no, prawie...
Komentuj (5)


Link 09.06.2006 :: 19:20
Na szybko trochę "sztuki" z Os. Ostrobramska czyli coś dla RosomakaTrochę rzeźb w tym stylu rozsianych jest po okolicy (na osiedlu). Niektórych z nich już nawet rzeźbami nie można nazwać - zdewastowane, wyglądają jak kupa gruzu pod krzakiem. Ogólnie (może ja nie rozumiem sztuki) dla mnie te rzeźby są okropne. Dziwną wizje miał "pan artysta" i dziwną wizję miał ten kto od pana artysty je kupił i "przyozdobił" nimi osiedle (daaawno to było)... Ohydki. Ale ja się pewnei nei znam ;) Chociaż jakiś tam ciekawy element to może i stanowią ;) urozmaicenie. No i na pewno są charakterystyczne.
Jakoś nei mogę ugryść Twoejgo Osiedla Ostrobramska Rosomaku. A to same krzaki widać, a to nic się w kadrze nie chce zmieścić, a to w pamieci dzwoni, że "mówią, ze tu neibezpiecznie" ;) (choć siakoś tak spokojnie jest za każdym razem gdy akurat przechodzę). No ale... "złej baletnicy..." ;) Będę próbować dalej i zapeniam Cię, ze to nie opstatnei zdjecia, postaram sie zrobic coś więcej,od środka. Komopletnie nei mam pomysłu ale sprobuje jutro. (ja wiem, ze może sie wydawać "co to za problem cyknąć kilka fotek i już" no ale ja podobno lubie sobie stwarzac rózne problemy i generalnie chciałabym zeby jakoś te zdj wyglądały) Chodziłeś do 102? Mogę i Twoją klatkę schodową cyknąć, napisz tylko która ;) (możesz nei publicznie, na maila a i ja mogę Ci nei publicznei wysłać)
Te zdjęcia tak przelotem były robione.

Acha i jescze coś dla Ciebie znalazłam "od bryt.bryta", może juz widzialeś: Os.Ostrobramska (trzeba mniej wiecej na srodek strony przewinąć). Te zdjecia na peno bardziej Cię zadowolą :) pozdrawiam.

Komentuj (3)


Link 11.05.2006 :: 12:57
Smok/bazyliszek z ulicy Zamienieckiej

(Zamieniecka 65)Bliższe spojrzenie czyli oko w oko z bazyliszkiem ;)(kurcze bazyliszek to czy smok?) a także urolog-chirurg...
Komentuj (0)


Link 04.05.2006 :: 23:21
Kolejowo

i mało ciekawie...

Przejazd (ktorego na zdj nie widać ;) ) na Chłopickiego. Po prawej ul.Makowska.


Stacja między Gocławkiem a Wschodnim lub Wschodnim a Gocławkiem - jak kto woliCzyli
Komentuj (2)


Link 16.04.2006 :: 17:51
Uniwersam Grochów, (Wielka)nocą


Komentuj (4)


Link 15.04.2006 :: 16:27
Wielkanocne życzenia

"Aby te święta były jak wiosna. Przepełnione nadzieją i zapachem kwiatów, spokojne i pełne rodzinnego ciepła, z mnóstwem czasu na błogie leniswto :) i oczywiście bardzo bardzo mokre!" (ale TYLKO w poniedziałek! ;) )

I wielkanocny obrazek z pl.Szembeka (marne zdjątko, mikroskopijnym kieszonkowym aparacikiem :) ) Pogoda niestety dziś nie dopisała...
A pan niesie święconkę jakby kto pytał ;)To nie mój koszyczek.
Komentuj (3)


Link 13.04.2006 :: 20:59
Cora odchodzi

Zakłady Przemysłu Odzieżowego "Cora" , ul.Terespolska 4. 1949 -2006
Tu pracowała w latach 50tych moja babcia.
Dziś zakład znika z powierzchni ziemi.
"Jutro"... No właśnie. Co tu powstanie? (lik w link->) Odpowiedź
Polecam wątki:
Pożegnanie z Corą
Isaura z wizytą na Grochowie
wątek na zabytkach

Kiedy robiliśmy poniższe zdjęcia, zaczepił nas okoliczny mieszkaniec (jak sie później okazało nie ostatni). Chwalił za utrwalanie zakłądu na zdjęciach, mówił żebyśmy robili ich jak najwięcej. Bo jak powiedział "szkoda że ten zakład upadł, wiele ludzi dobrze wykwalifikowanych poszło na bezrobocie... To był świetny zakład. Produkowali na kraj ale i eksportowali na zachód." Polecił udanie się na tyły zakładu, prawie ze łzami w oczach wpominał jego swietność i mówił o tym jak teraz "tu od frontu jescze zostawili, tylko okna powybijali ale z tyłu już burzą, juz calkiem wypruli"
Niestety zdjęcia z drugiej str było o tej godz ciężko zrobić (pod slońce). Więc może będą za kilka dni.
Spotkaliśmy tam za to innego miłego pana, który ciekawy był co tu powstanie.Po otrzymaniu odpwoedzi stwierdził z lekką niepewnością, że to chyba dobrze... btw pytał czy zdjecia robimy dla gazety ;) i czy budynek weterynarii też chcą burzyć.
A na kartce "Zaraz wracam"...


Ciąg dalszy tutaj: http://potejstroniewisly.fotolog.pl/752373,link.html


Komentuj (5)


Link 08.04.2006 :: 17:08
Cegła z Kawęczyna i rowerowa rozgrzewka

Uwaga, zdj ważą dużo... Znów nei chciało mi się popracować nad ich wagą.Jak wielu warszawiaków posatnowiliśmy dziś wybrać się na rower. (pierwszy raz po zimie!) Sobota, słońce, ciepło... Ale to była tylko taka rowerowa rozgrzewka przed większą wycieczką ;) A jak krótka rozgrzewka to gdzież by indziej jak nie do lasku obok... Miejsca skąd inąd historycznego.

Na wjeździe (od str poludniowej) do Rezerwatu Olszynka Grochowska (aby dowiedzieć się więcej na jego temat należy kliknąć w link)Po kilkudziesięciu metrach trzeba przeprawić sie przez tory kolejowe.Free Image Hosting at www.ImageShack.us

A tu już pomnik ku czci poległych w bitwie o Olszynkę Grochowską. Włąściwie jest to zbiorowa mogiła... W czasie gdy robiłam zdjęcia przyszła się tu pomodlić babcia z wnuczętami. (nie zostali uwiecznieni na zdj jak widać)

Pamiątkowa tablica.Domek przy Chełmżyńskiej. (Chełmżyńska 119)Po drugiej str Chełmżyńskiej...
Doszłam do wniosku (już dawno), że nie potrafię opisywać zdjęć w ciekawy sposób. Ani nadawać ciekawych tytułow :/ Szkołą paradoksalnei zabija twórcze myślenie!


Komentuj (4)


Link 06.04.2006 :: 18:46
Panoramicznie i ogólnie widokowo

Tym razem widok na Grochów z przeciwnej strony niż na panoramce z poprzedniego wpisu. Ulica przecinająca zdjecie mniej więcej na pół to ul.Osowska. Wywyższająch się w oddali bloków chyab nie trzeba przedstawiać ;) to bloki przy Rondzie Wiatraczna, zwanym potocznei Wiatrakiem. Chciałabym kiedyś zrobić kilka zdjęć z ich najwyższego piętra (lub dachu! ) To dopiero musi być widok! :)
A po lewej stronei zdjęcia sie nawet lewy brzeg wychyla i Pałac Kultury na czele!

Aby powiększyć - klik na miniaturkę. Ogolnei zasady jak wcześniej - jeśli przeglądarka dopasowuje do strony - kilknąć jescze raz na zdj (w końcu dużo lepiej ogląda się w pełnych rozmiarach!) Btw, zdjęcia nie najlepiej się skleiły...

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Widok m.in. na EC Kawęczyn (która w lato będzie miała swoją własną sesję zdjeciową przy okazji wycieczki rowerowej)

Komentuj (3)


Link 03.04.2006 :: 20:03
Szersze spojrzenia

Wszystkich tych, którzy mają już dosyć zimowych widoków proszę o wybaczenie. Obiecuję, że więcej nie będzie. Muszę po prostu w końcu sie ruszyć i zrobić nowe zdjęcia. Jednak ostatnio jakoś zupełnie nei mam ochoty sama wybierać się gdziekolwiek, mój mężcyzna nie ma czasu by iść ze mną i nie znam wląściwie nikogo kto by ten czas ostatnio miał :(

Aby obejrzeć w pełnych wymiarach, należy jak zwykle kliknąć na miniaturki poniżej ;) oraz kliknąć ponownie na zdjęcie gdy już otworzy się w nowym oknie jeśli przeglądarka zmniejszyłą je dopasowując do strony)

ul.Chłopickiego:

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Odcinek ul.ks.Jana Sztuki - między Szaserów a Boremlowską.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us


Trochę przybrudzone spojrzenie na wschodnią część Grochowa. Przybrudzone bo zza brudnej szyby.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us


Komentuj (3)

[Księga gości]

Strona Główna

@ E-mail


4877663

Jestem też tutaj

galeria fotoforum
doko

Kategorie

Grochów(22)
dzieje się(8)
blabla(5)
Kamionek(4)
Gocław(4)
Saska Kępa(4)
spacery(4)
Gocławek(3)
z wizytą(2)
co nowego(1)
 
Linki

FORUM
literaturanaperyferiach
archiwalnie parafia
stowarzyszenieCREO
promują kulturę
mieszkaniec
PraskaGrupaRowerowa
Spacery bryt.bryta
Spacer 1
Spacer 2
Spacer 3
Spacer 4
PragaPłd za oknem

Warszawskie fotoblogi

fenomen warszawy
warszawaJegoOkiem
trzaskprask
warsawdaily
warszawa
pod ziemią
warszawskiFotoblog
jego Zacisze
warszawiarnia
ndemi
streetphotography
Syreni Gród
śladami Złego
varszawsky
Fernanda
miejsce na link


Free Image Hosting at www.ImageShack.us

FreeStat.pl - Gratis statystyki WWW   

powered by Ownlog.com & Fotolog.pl

< poprzednie wpisy