Obrona Grochowa'39


Link 18.09.2009 :: 20:52

czyli mamy kolejną inscenizację.Szczegółowe informacje (program + rys historyczny) na cpk.art.pl (klik)


Komentuj (2)

Dziś wieczorem...


Link 06.09.2008 :: 13:07

...Stadion X-lecia odżyje, znów stając się miejscem sportowej rywalicacji, by wkrótce odejść na zawsze.

Finał Red Bull X-fighters 2008 w Warszawie będzie jednocześnie sportowym pożegnaniem legendarnego Stadionu, tak mocno wpisanego w krajobraz naszej dzielnicy.

Do poczytania o Stadionie Dziesięciolecia w Wikipedii

Zdjęcia zostały zrobione w przeddzień imprezy.


Komentuj (3)

Krzysztof Mich


Link 06.06.2008 :: 00:57
"Nie ma mody na Pragę"

05.06.2008, Dziwny Świat Edwarda M. (Plac Szembeka 4a)

Spotkanie z Krzysztofem Michem, fotografem i dziennikarzem, autorem albumu fotograficznego "Moje miasto Praga".
Więcej tutaj (<- klik) [http://literaturanaperyferiach.blox.pl]

Jeszcze ciepła fotorelacja na szybko ;)

PS. Jeżeli któryś z uczestników spotkania odnalazł siebie na poniższych zdjęciach a nie zyczy sobie aby jego wizerunek widniał na tej stronie, proszony jest o przyslanie maila na adres doko_ksp@gazeta.pl lub pozostawienie wpisu w komentarzach :)

PS.2. Chyba jestem pechowcem lub wyjątkową niezdarą bo już czwarty raz piszę tą notatkę i za każdym razem gdy koncze wszystko mi się kasuje...
Komentuj (3)

Pasta Cafe spotkanie z Tadeuszem Zarembą


Link 07.03.2008 :: 01:04
"A na Kamionku grały fabryczne syreny"

czyli dzisiejsze (a właściwie już wczorajsze) spotkanie z Tadeuszem Zarembą (autorem książki "Na Kamionku") w ramach festiwalu "Literatura na peryferiach" organizowanego przez Stowarzyszenie CREO.

Spotkania prowadzi Cezary Polak.
Komentuj (3)

2007


Link 01.01.2007 :: 11:34
Stało się ;)

Grochów też przywitał Nowy Rok.

2007.

Na pierwszym jeszcze nie ;)

PS. Wydawało mi sie, że fajniej będzie z jaśniejszym niebem. Nie jest. Teraz już wiem ;) na przyszłość inne ustawienia. Ale to dopiero za rok ;)


Komentuj (7)


Link 21.09.2006 :: 21:03
Spacer po Kamionku i Grochowie

Pokaźna liczba osób ze spacerownikiem pod pachą ;) stawiła się w niedzielę o 14stej na rogu Lubelskiej i Grochowskiej (GW podaje że ponad 400 spacerowiczów...)

O jakiejś 14.30 z minutami wycieczka ruszyła spod rogatki zwiedzać stary cmentarz na terenie kamionkowskiego kościoła MB Zwycięskiej.

A tu już ulica Mińska i zakłady amunicyjne "Pocisk"Gdzie czekała niespodzianka: skuter Osa i dwie włoskie lambretty. "Co mają skutery do zakładów amunicyjnych?" ;) a to, że w latach 50tych działała tu Warszawska Fabryka Motocykli. Tu właśnie produkowano polskie skutery – Osa.Tłok przy skuterach był straszny, każdy kto miał aparat chciał zdjęcie zrobić i każdy każdemu w kadr wchodził... ;) później trochę się przerzedziło ale czas gonił i trzeba było iść dalej trasą spacerownika...
Zaznaczam, że w każdym "punkcie" spaceru zdjęć nie robiłam. A właściwie to robiłam tylko w bardzo nie wielu punktach.

Pod PZO......i w PZO ;) no... na terenie. Zwiedzania hal fabrycznych nie było za to co nie co o przyszlości tego miejsca opowiadał architekt Stanisław Fiszer.Ruszamy dalej.Przystanek Chodakowska 22. Tomasz Urzykowski opowiada o kamienicy.

Wycieczka udała się w dalszą trasę a żądni mocniejsyzch wrażeń zostali żeby ruszyć na tzw "urban exploration"W tym domu jeszcze w zeszłym roku mieszkało 15 rodzin. Do kamienicy przylegała przedwojenna fabryka Kemnitza, w ktorej posiadanie weszła (#@$^%$!!!) spółdzielnia mieszkaniowa Osiedle Młodych z zamiarem postawienia na jej terenie apartamentowca. Początkowo spółdzielnia zobowiązała się, ze fasada fabryki zostanie zrewitalizowana i włączona w projekt nowego budynku. Ale widocznie było im to nie na rękę bo "postarali się" żeby ściana fabryki się zawaliła... Następnie zaczęto rozbiórkę. W wątku "Tracimy kolejny zabytek – Mińska 70" na forum południowopraskim, D'Egmont o fabryce pisał: "(...)fabryka tworzyła autentyczną tkankę dzielnicy. Była, obiektem
historycznym, który łagodził nudę i siermiężność architektoniczną, planowanej
inwestycji. Dla Kamionka, fabryka, była monumentem tej rangi co Barbakan dla
Starówki.(...)". Pozwolę sobie jecsez zacytować konrada.boryczko, nei dla tego, że własnego zdania nie mam ale dlatego, że zgadzam się w pełni i moglabm się pod tym podpisać... wiec cytuję żeby podobnych słów nei powtarzać: "To jest ...synstwo. Ta zburzona hala tuz przy przystanku to bylo miejsce supercharakterystyczne. Bez tego ten rejon Kamionka nie jest
juz taki sam..." Wraz z rozbiórką rozpoczął się dramat mieszkańców kamienicy przy Chodakowskiej 22 - "- Na teren wjechał ciężki sprzęt - spychacze i koparki. To nimi burzono mury - mówi mieszkanka Anna Jakubowska. Opowiada, że to wtedy zaczęły pękać ściany.(...) - Nikt ze mną nie uzgadniał projektu rozbiórki - zaprzecza prof. Kazimierz Szulborski z Politechniki Warszawskiej, który wykonał ekspertyzę. Martwi się, że burzenie muru koparkami i spychaczami może stworzyć zagrożenie dla konstrukcji kamienicy. - Można spodziewać się najgorszego - ostrzega.(...) Ratunkiem dla mieszkańców byłaby natychmiastowa wyprowadzka. Mateusz Mroz, wiceburmistrz dzielnicy obiecuje, że rodziny z oficyny zostaną przeniesione do mieszkań zastępczych jak najszybciej.(...) Lokatorzy do swoich mieszkań w kamienicy już najprawdopodobniej nie wrócą - miasto chce jeszcze w tym roku pozbyć się tego budynku. (%$#^$#!!!!) - Na remont kamienicy potrzeba aż ok. 4 mln zł, to nam się nie opłaca - tłumaczy wiceburmistrz Mroz." (gazeta wyborcza, 27 lipca 2005)
"Fabryka na Mińskiej runęła, teraz wali się dom.Lokatorzy drżą o swoje życie i czekają na mieszkania. W ścianach szczeliny szerokości dłoni. Z sufitów odpada tynk. Kołyszą się żyrandole i drżą szyby. Gehenna lokatorów trwa już drugi miesiąc.
Wszystko przez rozbiórkę resztek fabryki przy ul. Mińskiej 70.(...) – Huk był potworny, dom zadrżał w posadach. Na głowy posypał się nam tynk z sufitów – tak ludzie wspominają zawalenie fabryki. Ale najgorsze miało dopiero nastąpić.(...) Mieszkańcy ul. Chodakowskiej 22 obawiają się, że jak tak dalej pójdzie, to ich stary dom podzieli los sąsiada – też runie. I stanie się zbiorowym grobowcem.Pechowy dom oglądał inspektor nadzoru budowlanego. Stwierdził: ludzi należy pilnie wyprowadzić i zrobić remont. Szacunkowy koszt - cztery mln zł. Dzielnica doszła do wniosku, że taniej będzie znaleźć lokale zastępcze.(...) – Nie chcemy tu umrzeć pod gruzami – mówią ludzie z Chodakowskiej. – Tak jak umarła fabryka."
(Życie Warszawy, 26 lipca 2005).

Ale wracając do spaceru... Żądna mocniejszych wrazeń grupka spacerowiczów udała się na spontaniczne "urban exploration" czyli jak się okazało najlepszy punkt wycieczki (który tak naprawdę jej punktem nie był ;) ). Po wejściu do budynku (w bramie i na początku klatki schodowej smród straszliwy), okazało się, że kamienica nie jest całkowicie opuszczona. (jak sam się przedstwił) "rezydent tej posiadłości" nie był zbyt zachwycony wizytą tylu gości ;) (przypadkowo tandetnie się zrymowało ale neich już będzie) Pytał każdego czy mamy zgodę na fotografowanie. "Rezydenta tej posiadłości" (zajmującego bodajze pierwsze piętro) ominęliśmy i ruszyliśmy na samą górę kamienicy w poszukiwaniu wejścia na charakterystyczną wieżyczkę.
Zdjęć z uroczego balkonu (stanowiącego górną część wieżyczki) ,wyposażonego w pękate kolumienki i przykrytego kopułką, nie mam bo przyznaję, mialam jakieś dziwne wizje jak się zawala gdy na niego wychodzę ;)) lęk wysokości czy coś.
Na odchodne "rezydent" rzucił "zapraszam panią na kawę" – chyba jego niezadowolenie z najazdu grupki minęło.

"Święte drzewo" na PodskarbińskiejI ostatnie zdjęcie jakei zrobiłam na wycieczce (bo już się ściemniało). Godz. 18.05 (urwałam się jakąś godzinę później, gdy wycieczka przechodziłą w poblizu mojego domu, nie wiem więc gdzie i o ktorej się zakończyła), ul.Kaleńska. Barokowy pałacyk ze złotą inskrypcją 1796 sugerującą rok budowy. Faktycznie powstał kilka lat temu. Zadziwiające, że niketorzy dają się nabrać ;) Ładny, owszem. Nawet bardzo. Ale nijak nie pasuje do historii tych okolic.PS. Spacerownik Grochów w wersji elektronicznej tutaj


Komentuj (4)


Link 14.05.2006 :: 09:49
Święto Saskiej Kępy i Agnieszka Osiecka

Czyli "To był maj, pachniała Saska Kępa" impreza plenerowa.
Uczucia mam mieszane.

13 maja, Saska Kępa, ul.Francuska

Do poczytania tutaj: http://www.pragapld.waw.pl/news.php?id=332

Agnieszka Osiecka zasiadła przy kawiarnianym stoliku."Białe koszule na sznurze schły.."

Free Image Hosting at www.ImageShack.usTeż chcę takie coś...!

Było dużo cukrowej waty i takich tam róznych odpustowych gadżetów.Karuzela też była.Sklepik Wedla.
Komentuj (3)


Link 30.04.2006 :: 18:55
Projekt Praga, "Magazyn przedmiotów"

PZO (Polskie Zakłady Optyczne), ul.Grochowska 316/320.

Do poczytania tutaj: http://www.projektpraga.com/index.php?pp=1&id=5
tutaj: http://imprezy.onet.pl/1330741,artykul.html
i tu: http://www.projektpraga.com/index.php?pp=1

(Ponieważ zdjęć będzie duuuużo, bardzo, tekst ograniczam do minimum. Uwaga, wszytsko może dość długo się łądować :( za co oczywiście przepraszam )


Poniżej, pokaźna kolekcja jednogroszówek, kolekcja buteleczek po perfumach z kolekcją 50ciu lalek Barbie w tle

1700 wieczek od jogurtów

Pani zbiera naparstki. Ma ich 521. [www.naparstek.prv.pl]
kolekcja plastikowych figurek - zabawek. Przeróznych.Kolekcja łapek na muchy oraz pani w przerwie na papierosa.
Komentuj (7)

[Księga gości]

Strona Główna

@ E-mail


4877663

Jestem też tutaj

galeria fotoforum
doko

Kategorie

Grochów(22)
dzieje się(8)
blabla(5)
Kamionek(4)
Gocław(4)
Saska Kępa(4)
spacery(4)
Gocławek(3)
z wizytą(2)
co nowego(1)
 
Linki

FORUM
literaturanaperyferiach
archiwalnie parafia
stowarzyszenieCREO
promują kulturę
mieszkaniec
PraskaGrupaRowerowa
Spacery bryt.bryta
Spacer 1
Spacer 2
Spacer 3
Spacer 4
PragaPłd za oknem

Warszawskie fotoblogi

fenomen warszawy
warszawaJegoOkiem
trzaskprask
warsawdaily
warszawa
pod ziemią
warszawskiFotoblog
jego Zacisze
warszawiarnia
ndemi
streetphotography
Syreni Gród
śladami Złego
varszawsky
Fernanda
miejsce na link


Free Image Hosting at www.ImageShack.us

FreeStat.pl - Gratis statystyki WWW   

powered by Ownlog.com & Fotolog.pl