Stadion X lecia

Zdjęcia tak trochę na szybko więc pobieżnie.

Historia: Stadion Dziesięciolecia został oddany do uzytku 22 lipca 1955 roku. Zbudowany w dużej mierze z gruzów Warszawy.
Z Wikipedii: "Do końca epoki PRL na Stadionie Dziesięciolecia odbywały się najważniejsze imprezy sportowe w kraju, m.in. ważniejsze piłkarskie mecze międzynarodowe, Derby Warszawy, mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce czy finisze Wyścigu Pokoju. Stadion X-lecia był także wykorzystywany do celów kulturalnych i propagandowych: odbywały się na nim koncerty, masówki, dożynki i uroczyste obchody ważnych dla PRL rocznic. W 1968 w czasie ogólnokrajowych dożynek Ryszard Siwiec dokonał na stadionie samospalenia w proteście przeciwko agresji na Czechosłowację."

17 czerwca 1983r., Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski, odprawił na stadionie Mszę Świętą.

I znów Wikipedia: "Po 1983 stadion niszczał, a jego remont uznany został za nieopłacalny. W zamian za utrzymanie obiektu, stadion został w 1989 wydzierżawiony przez miasto do celów handlowych firmie Damis, która założyła tam "Jarmark Europa". (...) Według danych policji jest to także jeden z najważniejszych węzłów handlu nielegalnym oprogramowaniem, bronią, przemycanym alkoholem i papierosami.(...) Od kilku lat władze miejskie rozważają zakończenie działalności Jarmarku..."

Czy na miejscu "stadionu" powstanie w końcu stadion narodowy z prawdziwego zdarzenia, kompleks obiektów sportowych? Jakoś przestałam być w temacie... Zgubiłam się gdzieś wśród sprzecznych i co chwila innych informacji oraz kłotni na ten temat.
Dla mnie, urodzonej w 85r. , Stadion zawsze był gigantycznym bazarem, nigdy nie kojarzył mi się ze sportem. Chciałabym, zeby to się zmieniło, żeby wreszcie z tym syfem zrobiono porządek. Zdaję sobie sprawę, że jest to źródło utrzymania ogromnej liczby ludzi...ale w końcu miasto powinno im cos w zastępstwie załatwić. Kończę, choć wiele moglabym na ten temat napisać. I może kiedyś jescze napiszę ;)

Btw kiedyś jakiś przyjedny pan się mnei zapytał na ulicy jak dojechać na stadion. Jako, że jednak kilka tych stadionow w Warszawie jest, zapytałam się na KTORY stadion. Ale pan uparcie powtarzał "staaaaadion , noooo!!!!" ;)

Panoramkę najlepiej oglądać w pełnych rozmirach i przesuwać sobei suwaczkiem :) Widok z Mostu Poniatowskiego:
Free Image Hosting at www.ImageShack.us

A tu "odpicowana" wieżyczka mostu i tramwaj dziewiątka :) no i szubienica jak widać.Widok ze schodów wieżyczkiMoże któregos dnai odważę się zrobić kilka zdj "od środka" stadionu. Ale w ruch pójdzie kieszonkowy aparacik.

Komentarze:
30.04.2006, 02:26 :: 83.16.87.243

Misio :*

Naprawdę mogliby zrobic zamaiast stadionu X- lecia Stadion Narodowy z prawdziwego zdarzenia :) Taki gdzieś na 60- 120 tyś. widzów. To było by coś :) Teraz też jest w sumie kompleks na 120 tyś. ale handlujących :/ A naprawdę mógłby być ekstra stadion :) Fajne zdjęcia :) Zwłaszcza panoramka :) "odpicowana" wieżyczka i zaspalonowany widok :) Śliczny kolor ma nibo :)
fotolog.pl :: Forum :: Wróć