Stary cmentarz na KamionkuJedyny istniejący do dziś cmentarz przykościelny w Warszawie. Jego powstanie (wg większości źródeł) datowane jest na początek XIV wieku (strona internetowa cmentarium podaje wiek XIII. Tablica informacyjna na obecnym kamionkowskim kościele mówi (ok., ja naprawdę wiem że tablice nie mówią ;) ) o stojącym niegdyś w tym miejscu, zniszczonym przez Szwedów w 1656 r., XII wiecznym drewnianym kościele posiadającym przykościelny cmentarz. Wg Polińskiego „czas załozenia tu cmentarza i kościoła pozostaje dotąd nieznany. Przypuszczać jednak należy, że biskupi mazowieccy , mając tu od najdawnijeszych czasów swoje rozlegle dobra, kościół ufundowali w obrębie murów którego (...) zaczęto chować zmarlych” [Grochów, przedmurze Warszawy, str.257].
Cmentarz jest miejscem pochówku Polaków (poległych w bitwie ze Szwedami w 1656 r., podczas suworowowskiej rzezi Pragi w 1794 r. [jest tu m.in. nagrobek generała Jakuba Jasińskiego] oraz bitwie o Olszynkę Grochowską w Powstaniu Listopadowym 25 lutego 1831 r. a także parafian wsi Kamion, Grochów, Targowe Wielkie, Targówek, Praga, Bródno, Kawęczyn i Skaryszew) , Szwedów, Rosjan, Niemców, Zydów, Francuzów, Litwinow i Tatarów. Nic więc dziwnego, że pod koniec XIX wieku cmentarz na Kamionku groził już przepełnieniem. Został więc zamknięty. Funkcję głownego miejsca pochówku na Pradze przejął wówczas niedawno powstały (w 1884 r.) Cmentarz Bródnowski.
Obecny kościół (Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej) został wzniesiony w latach 1929 – 1933 (1931?) wg projektu architekta Konstantego Jakimowicza jako wotum wdzięczności za zwyciestwo w Bitwie Warszawskiej 1920 r. Podczas budowy nowego kościoła większość grobów uległa zniszczeniu. Szczątki zmarlych które zebrano zostały umieszczone w krypcie pod ołtarzem. Do dnia dzisiejszego przetrwało ok. 50 nagrobków.
Na terenie cmentarza stoi drewniana dzwonnica pochodząca z 1817 r. Znajdujące się w niej trzy dzwony można zobaczyć w tym wątku.Będę się musiała jeszcze raz przejść na kamionkowski cmentarz i więcej zdjęć zrobić (pozostałych wolę nie pokazywać...). Najgorsze ze warunki tam zawsze jakieś takie nie łatwe do fotografowania. (a przynajmniej nie takei jakbym chciała ;) )

Komentarze:
25.09.2008, 22:39 :: 62.111.228.180

Anna

Na tym cmentarzu są pochowane szczątki moich przodków
01.09.2006, 15:11 :: 83.5.147.171

Vampire ;)

Śliczne fotki :) Szczególnie 3. Ładne oświetlenie i przyciemniane ramki :)

Swoją drogą to podziwiam. Mnie na cmentarz jest ciężko wyciągnąć w Święto Zmarłych, czy Zaduszki. Jakbym miała pójść ot tak, sama z siebie to zebranie się zajęło by mi tak z 10-15 lat... ;)
fotolog.pl :: Forum :: Wróć