Link 31.08.2006 :: 22:50
Stary cmentarz na KamionkuJedyny istniejący do dziś cmentarz przykościelny w Warszawie. Jego powstanie (wg większości źródeł) datowane jest na początek XIV wieku (strona internetowa cmentarium podaje wiek XIII. Tablica informacyjna na obecnym kamionkowskim kościele mówi (ok., ja naprawdę wiem że tablice nie mówią ;) ) o stojącym niegdyś w tym miejscu, zniszczonym przez Szwedów w 1656 r., XII wiecznym drewnianym kościele posiadającym przykościelny cmentarz. Wg Polińskiego „czas załozenia tu cmentarza i kościoła pozostaje dotąd nieznany. Przypuszczać jednak należy, że biskupi mazowieccy , mając tu od najdawnijeszych czasów swoje rozlegle dobra, kościół ufundowali w obrębie murów którego (...) zaczęto chować zmarlych” [Grochów, przedmurze Warszawy, str.257].
Cmentarz jest miejscem pochówku Polaków (poległych w bitwie ze Szwedami w 1656 r., podczas suworowowskiej rzezi Pragi w 1794 r. [jest tu m.in. nagrobek generała Jakuba Jasińskiego] oraz bitwie o Olszynkę Grochowską w Powstaniu Listopadowym 25 lutego 1831 r. a także parafian wsi Kamion, Grochów, Targowe Wielkie, Targówek, Praga, Bródno, Kawęczyn i Skaryszew) , Szwedów, Rosjan, Niemców, Zydów, Francuzów, Litwinow i Tatarów. Nic więc dziwnego, że pod koniec XIX wieku cmentarz na Kamionku groził już przepełnieniem. Został więc zamknięty. Funkcję głownego miejsca pochówku na Pradze przejął wówczas niedawno powstały (w 1884 r.) Cmentarz Bródnowski.
Obecny kościół (Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej) został wzniesiony w latach 1929 – 1933 (1931?) wg projektu architekta Konstantego Jakimowicza jako wotum wdzięczności za zwyciestwo w Bitwie Warszawskiej 1920 r. Podczas budowy nowego kościoła większość grobów uległa zniszczeniu. Szczątki zmarlych które zebrano zostały umieszczone w krypcie pod ołtarzem. Do dnia dzisiejszego przetrwało ok. 50 nagrobków.
Na terenie cmentarza stoi drewniana dzwonnica pochodząca z 1817 r. Znajdujące się w niej trzy dzwony można zobaczyć w tym wątku.Będę się musiała jeszcze raz przejść na kamionkowski cmentarz i więcej zdjęć zrobić (pozostałych wolę nie pokazywać...). Najgorsze ze warunki tam zawsze jakieś takie nie łatwe do fotografowania. (a przynajmniej nie takei jakbym chciała ;) )


Komentuj (2)

[Księga gości]

Strona Główna

@ E-mail


4877663

Jestem też tutaj

galeria fotoforum
doko

Kategorie

Grochów(22)
dzieje się(8)
blabla(5)
Kamionek(4)
Gocław(4)
Saska Kępa(4)
spacery(4)
Gocławek(3)
z wizytą(2)
co nowego(1)
 
Linki

FORUM
literaturanaperyferiach
archiwalnie parafia
stowarzyszenieCREO
promują kulturę
mieszkaniec
PraskaGrupaRowerowa
Spacery bryt.bryta
Spacer 1
Spacer 2
Spacer 3
Spacer 4
PragaPłd za oknem

Warszawskie fotoblogi

fenomen warszawy
warszawaJegoOkiem
trzaskprask
warsawdaily
warszawa
pod ziemią
warszawskiFotoblog
jego Zacisze
warszawiarnia
ndemi
streetphotography
Syreni Gród
śladami Złego
varszawsky
Fernanda
miejsce na link


Free Image Hosting at www.ImageShack.us

FreeStat.pl - Gratis statystyki WWW   

powered by Ownlog.com & Fotolog.pl